Dlaczego okcydentalistyka?

Zastanawiacie się na pewno, skąd wzięła się nazwa okcydentalistyka i dlaczego warto ją studiować?

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa occidens, oznaczającego Zachód, cywilizację zachodnią. Okcydentalistyka jest więc nauką o historii i kulturze Zachodu. Studiując okcydentalistykę poznacie historię i kulturę czywilizacji zachodu. Proste? Proste, ale to nie wszystko. Na okcydentalistyce nie tylko zapoznacie się z historią (np. z czasami geograficznej ekspansji czy sporami filozofów o kształt nowoczesności), lecz także dowiecie się o współczesnych problemach (np. tolerancji i multikulturalizmie, młodzieżowych kontestacjach i muzyce popularnej).

Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że Zachód to twór bardzo złożony, o nieokreślonych granicach. Dlatego też duży nacisk kładziemy na wzajemne przenikanie się kultur i cywilizacji, zjawiska graniczne i marginalne.

Tym, co charakterystyczne dla okcydentalistyki jest interdyscyplinarne podejście do omawianego zagadnienia. Dana epoka, dany problem naświetlany jest z różnych perspektyw. Zajęcia prowadzone przez specjalistów w swojej dziedzinie, dbających o to, byście jak najpełniej i jak najlepiej zrozumieli dany problem. Łączymy dydaktyczne doświadczenie z nowatorskim podejściem. O programie zajęć w następnych wpisach!

Co więcej, w dużej mierze sami decydujecie, co Was interesuje i czemu chcecie poświęcić się w trakcie studiów. Większość zajęć (niemalże cały rok drugi i trzeci) to zajęcia do wyboru, a nawet w przypadku zajęć obowiązkowych (rok pierwszy) decydujecie o tym, czemu poświęcicie więcej swojego czasu. Program zajęć pomyślany został tak, żebyście to Wy decydowali o jego kształcie. O tym, jak to możliwe, dowiecie się już wkrótce.

To jeszcze nie koniec niespodzianek. Okcydentalistyka oferuje Wam możliwość wyboru zajęć, na jakie chcecie chodzić, interdyscyplinarne podejście, ale także i będzie od Was wymagać! Koniec z tradycyjnymi uniwersyteckimi wykładami (ok, prawie koniec, ze trzy się ostały)! Zajęcia nastawione są na dyskusje, realizacje samodzielnych i zespołowych projektów, słowem na Waszą aktywność. Wychodzimy bowiem z założenia, że studia powinny dawać pewną wiedzę, lecz przede wszystkim kształcić odpowiednie umiejętności. I o tym również dowiecie się wkrótce.

Tymczasem zapraszamy do polubienia naszego profilu na facebooku!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s