Bieda i pojęcie sprawiedliwości – audycja radiowa okcydentalistów

O projekcie realizowanym w ramach modułu Remodernizacje Zachodu opowiada dr Joanna Miksa, która prowadziła także modułowe konwersatorium Różnorodność form racjonalności i kryzys zaufania do rozumu w semestrze letnim 2013/14.

Jednym z ważniejszych problemów współczesnej filozofii społecznej jest pojęcie sprawiedliwości, a więc pośrednio bieda i wykluczenie. Bieda w Łodzi została wybrana jako temat audycji przeprowadzonej na żywo przez studentów okcydentalistyki  w Polskim Radio Łódź.
Godzina audycji to wiele godzin przygotowań, spędzonych na przykład na siedzeniu w bibliotece i czytaniu właśnie o łódzkiej biedzie. Tak się składa, że w Uniwersytecie Łódzkim przeprowadzono największe w Polsce badania na temat współczesnej biedy, więc było nad czym przysiąść. W trakcie realizacji projektu należało także zostać na jakiś czas „panią (lub panem) z klockiem”, czyli osobą wyposażoną w profesjonalny sprzęt do nagrywania wywiadów w plenerze. Z takim usprzętowieniem można ruszyć na przykład na Piotrkowską albo do Manu – żeby przekonać się, że jak przyjdzie co do czego, to czas i cierpliwość dla początkującego dziennikarza mają głównie starsi ludzie. To oni najchętniej zatrzymają się i odpowiedzą na przygotowane pytania. Te głosy łowi się na magnetofon, a potem idzie do studia radiowego, poddaje montażowi i można ich użyć w trakcie audycji na żywo. Trzeba było zastanowić się, jakich gości zaprosić i jak ich przekonać, że warto przyjść i porozmawiać ze studentami pierwszego roku. W pierwszej kolejności należało oczywiście przemyśleć, o czym będzie się rozmawiać, jakie pytania warto zadać. A na koniec – poprowadzić audycję na żywo w prawdziwym studiu Polskiego Radia!

Zdjęcie 14 (640x362)

Audycja wypadła wspaniale – pod opieką Pani Redaktor Joanny Sikorzanki odbyła się prawdziwa rozmowa z prawdziwymi gośćmi. Zaproszono i praktyka, i teoretyka: osobę, która bada zjawisko biedy i osobę, która pracuje z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Była z nami Dorota Piskorska z Pracowni Alternatywnego Wychowania (p.o. kierownika organizacyjnego) i dr Magdalena Rek-Woźniak z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Można było zapytać o wszystko – jak to jest być biednym; czy biedni mają swoją odrębną kulturę czy uczestniczą (?!) w mainstreamie; podzielić się swoimi opiniami; postawić hipotezy na temat przyszłości zjawiska biedy w Łodzi; spróbować ustalić, czy bieda dziecięca rożni się od biedy dorosłych; po czym poznać, że jest się biednym; czy można być wykształconym, a jednak wykluczonym społecznie z powodu biedy.
Zapewne, nasi goście czuli, że to początkujący dziennikarze, a nie tacy „wytrawni” i doświadczeni. Wszyscy mamy nadzieję, że słuchaczom nie sprawiało to wielkiej różnicy.

Joanna Miksa

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s